Nepoznám azda nikoho, komu nechutí pečená kačica. Jemné mäso, ktoré sa po upečení doslova rozpadá. Vôňa, ktorá sa tiahne celým domom a láka všetkých na nedeľný slávnostný obed. Mnohí si túto pochúťku doprajeme len ak ju mamička alebo babička upečie k slávnostnému obedu. Vyskúšajte môj recept - určite sa nemusíte báť, zvládnu ho aj tí menej zdatní a chutí jednoducho skvelo.
Pečená kačica chutí nielen na jeseň
Postup:
Kačica:
- Rúru si predhrejeme na 170 stupňov Celzia.
- Kačku veľmi dobre umyjeme pod tečúcou vodou zvnútra aj zvonku a položíme ju do pekáča, ktorý má pokrývku.
- Rukou kačku potrieme masťou rovnomerne po celej koži. Vďaka tomu bude šťavnatá a kôrka chrumkavá.
- Soľou naozaj nešetríme, použijeme minimálne dve zarovnané lyžice, rukami soľ do kačice votrieme z oboch strán. Rasce dáme už menej, jedna lyžica bude stačiť na obidve strany kačky. Do vnútra kačky dáme dve dobre umyté jablká.
- Kačku v pekáči otočíme prsiami nadol, priklopíme pokrývkou a dáme do rúry piecť na 170 stupňov na hodinu a pol. Minimálne raz kačku skontrolujeme a polejeme šťavou z pekáča.
- Po hodine a pol kačku opatrne v pekáči otočíme prsiami nahor a pečieme znovu prikrytú ďalšiu polhodinu. Potom pokrývku z pekáča dáme dole. Znova polejeme šťavou z kačky a poslednú polhodinu necháme kačku v rúre dopiecť do zlatista.
Kapusta:
- cibuľu si nakrájame na jemno a opražíme na masti v hrnci do zlatista.
- Potom pridáme kapustu. Často sa stáva, že kapusta je nastrúhaná na príliš veľké kusy. Ja si vždy pomôžem kuchynskými nožnicami a trochu ju v hrnci prestrihám. Premiešame ju s opečenou cibuľkou a zalejeme vriacou vodou po okraj kapusty. Vody by sme mali použiť len toľko aby kapusta vo vode priamo neplávala, len stála. Prikryjeme pokrievkou a na miernom ohni dusíme do zmäknutia. Niekoľkokrát ju však po dobu varenia musíme kontrolovať a miešať aby sa nám nepripálila. V prípade potreby, ak kapusta ešte nie je mäkká, tak prilejeme trochu vriacej vody.
- Keď je kapusta mäkká, osolíme ju trochou soli a osladíme. Ja používam minimálne 3 lyžice cukru. Každý máme ale chuťové poháriky úplne iné, tak ochutnávajte a dochucujte podľa svojej chuti.
- Po dochutení, kapustu zaprášime trochou hladkej múky, aby zhustla. Za stáleho miešania ju povaríme ešte chvíľu, aby sa múka mohla krásne spojiť, poprípade prebytočná voda odpariť.
- Návrh na servírovanie: Každý ľúbi kombináciu kačky s dusenou kapustou a kysnutou alebo žemľovou knedľou. Dobrú chuť.