Domáca zmrzlina – smotanová či ovocná?

 | 

Čas prípravy: 

20 min

Čas varenia: 

55 min

Domáca zmrzlina – smotanová či ovocná?

Sisters Bakery Miška Smolová
Sisters Bakery Miška Smolová

 | 

Čas prípravy: 

0

 min

Čas varenia: 

0

 min

Ingrediencie
  • 1 šľahačková smotana (250 ml)
  • 500 ml plnotučného mlieka
  • 1 ČL mletej pravej vanilky
  • Asi 5 vetvičiek čerstvej mäty
  • 4 -5 žĺtkov
  • 130 g kryštálového cukru
Ingrediencie
  • 1 šľahačková smotana (250 ml)
  • 500 ml plnotučného mlieka
  • 1 ČL mletej pravej vanilky
  • Asi 5 vetvičiek čerstvej mäty
  • 4 -5 žĺtkov
  • 130 g kryštálového cukru

Nutričné hodnoty

Aký by to bol letný deň, keby v ňom chýbala zmrzlina? Dobrá domáca zmrzlina osvieži a človek si na nej pochutí. Ale nezabúdajme na to, že dobrá zmrzlina aj trochu vylieči boľavú dušu. Máme pre vás recepty na mliečnu aj nemliečnu domácu verziu.

Domáca zmrzlina -  môže byť smotanová, alebo nemliečna ako sorbet

Postup:

Mätová zmrzlina:

  1. Mlieko, šľahačku a vanilku privedieme do varu. Hneď odstavíme z ohňa a ešte do horúcej zmesi ponoríme mätové vetvičky. Necháme lúhovať asi hodinu. Potom znovu privedieme k varu. Vetvičky mäty vyberieme. Pre lepší mätový efekt môžeme zopár mätových lístkov rozmixovať v smotanovej zmesi ponorným mixérom.
  2. Cukor a žĺtky spolu vyšľaháme do bledej peny a do tejto zmesi vlejeme časť uvarenej smotanovo-vanilkovej zmesi. Premiešame a prilejeme zvyšok smotanovej zmesi. Všetko spolu dobre premiešame metličkou a vrátime späť na sporák. Povaríme asi 5 minút (za občasného miešania), kým nám zmes nezačne hustnúť.
  3. Necháme vychladnúť a potom zakryté dáme do chladničky riadne zachladiť. Ideálne cez noc.
  4. Túto vychladenú zmes môžeme dať do zmrzlinovača a necháme zmraziť, resp. ak nemáme zmrzlinovač, zmes dáme do väčšej krabičky a dáme asi na hodinu do mrazničky. Po hodine vyberieme a mixérom alebo vidličkou riadne premiešame, aby sa nám nerobili ľadové kryštáliky. Zopakujeme ešte asi dva-trikrát, vždy po hodine.
  5. Pred podávaním necháme zmrzlinu niekoľko minút pri izbovej teplote, aby mierne „popustila“ a dala sa porciovať.
  6. Týmto spôsobom môžeme pripraviť iné druhy mliečnych zmrzlín. Namiesto mäty roztopíme v mliečno-smotanovej zmesi horkú alebo mliečnu čokoládu, karamel alebo v nej prevrieme vanilkový lusk.

Bez mlieka:

  1. V lete, v sezóne rôzneho ovocia, ktoré občas nestíhame pojesť, dobre padne vedieť, ako si pripraviť osviežujúcu nemliečnu zmrzlinu z ovocia. Mrazené ovocné drene alebo sorbety padnú dobre v horúcich letných dňoch. Ich príprava je super jednoduchá a dobrým domácim ovocným nanukom sa vždy zavďačíte deťom aj dospelým.
  2. Najjednoduchší spôsob prípravy domácich ovocných nanukov je rozmixovať zrelé umyté ovocie ponorným mixérom a naplniť zmes do nanukových formičiek s paličkou.
  3. Aby sa v ovocných dreniach netvorili počas mrazenia kryštáliky ľadu, iný spôsob prípravy ovocných zmrzlín je s cukrovým rozvarom. Do kastrólika dáme 100 g cukru a 50 ml vody. Za občasného miešania zmes varíme na silnom ohni asi 5 minút, kým sa cukor nerozpustí a spolu s vodou nadobudne hustejšiu sirupovú konzistenciu. Odstavíme z ohňa, cukrový rozvar zmixujeme s ovocím (jahodami, malinami a pod.) a touto zmesou naplníme formičky na nanuky.
  4. Pre lepšiu chuť môžeme do ovocia pridať bylinky (mätu, medovku, levanduľu a pod.), vanilku alebo škoricu, prípadne citrónovú šťavu.
  5. Zmrazené nanuky môžeme pred podávaním namočiť do roztopenej vychladnutej čokolády, ktorú sme premiešali s lyžičkou oleja alebo kokosového tuku. Čokoláda na zmrazenom ovocí ihneď stuhne a vašim nanukom dodá ďalší rozmer .
 

Zaujímavosti o zmrzline:

  • V 16. storočí priniesla Katarína Medicejská do Paríža taliansku špecialitu, zmrzlinu z vody a ovocnej šťavy alebo ovocného pyré. V rovnakom čase sa v staronemeckých kuchárskych knihách objavujú recepty na zmrznuté mliečne dezerty.
  • Trvalo ešte vyše dve storočia, kým bol vynájdený a patentovaný prvý stroj na výrobu zmrzliny. V roku 1843 ho vynašla jedna šikovná žena, Nancy Maria Johnson v USA. Stroj v tom čase nebol na elektrický, ale ručný pohon. Koncom 19.storočia potom ďalšia šikovná žena, Britka Agness Marshall vymyslela recept na zmrzlinové kornúty. Keďže už bolo všetko potrebné vymyslené, my sa môžeme pozrieť na to, ako si vyrobiť doma rôzne druhy zmrzlín.
  • Domáca zmrzlina Výhodou doma vyrobenej zmrzliny je, že sa nemusíme obmedzovať ponukou zmrzlinárov, ale si namiešame príchute, na ktoré máme najviac chuť. Presne vieme, čo do zmrzlín dáme, môžeme vedome upraviť recept tak, aby bola zmrzlina sladká podľa nášho gusta. Na prípravu domácej zmrzliny nepotrebujete špeciálny zmrzlinovač, my vám poradíme, ako si môžete pripraviť mrazené dezerty rôzneho druhu len s použitím bežného kuchynského náradia a – samozrejme – mrazničky.
  • Smotanová chuť Ak máte radi sýtejšie mrazené dezerty krémovej chuti a nevyhýbate sa mliečnym výrobkom, mliečna zmrzlina bude tá pravá pre vás. Jej základom je vaječná zmes obohatená sladkou smotanou a vašou obľúbenou chuťou. Ak máte radi čokoládovú, orieškovú, vanilkovú, smotanovú, ale aj vybrané ovocné či bylinkové chute, môžete si rovno vyskúšať vyrobiť domácu zmrzlinu podľa nášho receptu.
kouzunak veľkonočný koláč
10 min