Uhliarske špagety alebo „Pasta carbonara“ je veľmi jednoduché, ale tiež veľmi chutné jedlo z cestovín, ktoré má pôvod, kde inde, ako v Taliansku. Jeho história je možno viac zaujímavá, ako samotné jedlo, pretože o presnom pôvode vedú kulinárni historici polemiky už dlhé desaťročia. Jedna z teórii hovorí, že špagety Carbonara vymysleli baníci, ktorí popri ťažkej práci potrebovali doplniť energiu a jednoduché jedlo plné sacharidov, tukov a bielkovín (cestoviny, slanina, vajíčka, syr) bolo pre nich v ťažkých podmienkach ideálne. A keďže čierne korenie, ktoré nesmie na cestovinách chýbať, pripomína omrvinky uhlia, budeme tejto teórii veriť 😉
Špagety Carbonara vyžadujú kvalitné suroviny, najmä vajíčka
Postup:
- Do malej misky dáme 3 žĺtka, pridáme najemno nastrúhaný parmezán a okoreníme čerstvo mletým čiernym korením.
- Slaninku nakrájame na hrubšie kocky. Cesnak ošúpeme a plochou stranou rozpučíme tak, aby zostal ešte v celku. Do osolenej vody (1 lyžička morskej soli na 1 liter vody) dáme variť cestoviny. Medzitým si nakrájanú slaninu dáme vyškvariť na väčšiu panvicu s lyžičkou olivového oleja a strúčikom cesnaku do chrumkava. Cesnak vyberieme asi po minúte opekania z panvice (potrebujeme ním len olej ochutiť).
- Z vody, v ktorej varíme cestoviny, odoberieme do šálky približne 150 ml. Cestoviny scedíme, neoplachujeme a hneď ich pridáme do panvice k slanine. Premiešame, prilejeme trocha vody z cestovín a prehrejeme.
- Panvicu odstavíme z ohňa, na horúce cestoviny namelieme čierne korenie a pridáme žĺtkovo-parmezánový krém. Energicky premiešame, prípadne pridáme ešte trošku vody z cestovín. Spojením škrobu z cestovín, syru a žĺtkov by sa nám vytvoriť krémová omáčka, ktorá obalí cestoviny. Žĺtky sa uvaria teplom, ale pozor, ak budú cestoviny príliš horúce, môže sa stať, že sa zrazia. Preto je veľmi dôležité pridať žĺtka so syrom až po odstavení panvice z plameňa.
- Podávame hneď, každú porciu ešte posypeme strúhaným parmezánom a dochutíme mletým čiernym korením.
- Pri varení špagiet Carbonara je dôležité aby ste mali všetky suroviny prichystané dopredu, pretože samotné varenie je rýchle. Žĺtka by mali byť izbovej teploty a parmezán nastrúhaný čo najjemnejšie. Servírujte ich horúce, kým je omáčka krémová a slanina chrumkavá. Na záver môžeme posypať troškou najemno nasekanej petržlenovej vňate alebo pažítky.
Náš tip:
- Nevyhnutnosťou sú kvalitné vajíčka – najlepšie z voľného chovu alebo v bio kvalite