Boršč je skvelá tradičná a sýta polievka. Základom je poctivo uvarený hovädzí vývar z kostí a mäsa. Boršč je obľúbený aj v našich končinách a ideálny je práve do zimného nečasu.
Chutný boršč na zimné dni
Postup:
- V hlbokom hrnci uvaríme hovädzí vývar z mäsa a kostí. Keď chceme, aby sa nám vývar uvaril rýchlejšie, nakrájame si mäso na kocky. Mäso i kosti na vývar vkladáme vždy do studenej vody. Keď voda zovrie vývar varíme aspoň dve hodiny, ale pokojne aj niekoľko hodín jemným vrením tzv. perlením.
- Vývar na začiatku varenia osolíme, pridáme pár zrniek celého korenia, klinčeky a pár bobkových listov. Po viacnásobnom prevretí, znížime teplotu a pozbierame penu z vrchu.
- Počas varenia vývaru dáme variť aj cviklu. Varíme ju v osobitnom hrnci ošúpanú a pokrájanú na kocky. Do vody pridáme cca 2 polievkové lyžice octu, aby cvikla nestratila svoju farbu.
- Po zhruba dvoj hodinovom varení by mal byť vývar hotový. Vývar precedíme.
- Následne do neho vrátime mäso a pridáme na kocky nakrájané zemiaky a na plátky nakrájanú kapustu. Necháme variť na miernom ohni cca 15 až 20 minút.
- Cibuľu, mrkvu, petržlen nakrájame na kocky a podusíme na rozohriatom slnečnicovom oleji. Podlejeme cca dvomi vareškami vývaru a pridáme paradajkový pretlak a pretlačíme cesnakové strúčky.
- Povaríme kým zelenina nezmäkne. Následne zeleninu pridáme do vývaru. Uvarenú cviklu scedíme a pridáme ju tiež do vývaru. Polievku necháme ešte raz prejsť varom, aby sa chute spojili a môžeme podávať. Boršč ozdobíme kyslou smotanou, nasekanou petržlenovou vňaťkou a kôprom.
- Boršč vďaka zelenine obsahuje veľké množstvo vlákniny. Príznačná pre boršč je jeho sýto červená farba, ktorú dosiahneme tak, že si repu pred samotnou tepelnou prípravou zastrekneme octom. Okrem toho, že je táto polievka plná vitamínov, je aj neuveriteľne chutná.